Kocie wąsy, nieodzowny atrybut kociej urody. Trudno nam sobie wyobrazić kota bez tych długich i zachwycających włosów.  Nazywane wibryssami, czy włosami zatokowymi. Są długie i sztywne. Zlokalizowane w okolicy nosa, brody, na policzkach, nad oczami a nawet w okolicy nadgarstkowej. Pełnią one funkcję narządu dotyku, odbierając z otoczenia nawet najlżejsze drganie powietrza.  To właśnie dzięki nim, koty poruszają się z tak charakterystyczną dla nich gracją zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzięki wibryssom koty doskonale orientują się w przestrzeni także przy niedostatku światła. Wibryssy wyznaczają szerokość kociego ciała ( przy założeniu, że nasz pupil zachowuje zgrabną kocią sylwetkę), pomagając kotu ocenić czy dany otwór i szczelina może być przez niego pokonana bez niebezpieczeństwa zaklinowania się.

Taka wrażliwość kocich wąsów może stanowić jednak problem, w przypadku nieodpowiedniego doboru misek. Miski wąskie i zbyt głębokie mogą sprawiać dyskomfort podczas jedzenia. Wibryssy dotykając ścianek naczynia odbierają dużą ilość sygnałów i może to stanowić problem podczas jedzenia. Koty bardziej wrażliwe będą niechętnie przyjmowały z nich pokarm. W takich przypadkach zaobserwować można wyjmowanie przez kota jedzenia z miski i zjadanie go z podłogi lub małą częstotliwość zjadania posiłków. A warto pamiętać, że koty jedzą nawet kilkanaście razy dziennie małe porcje.

Aby zapewnić kotu komfort podczas jedzenia, powinniśmy  zadbać o dobór odpowiednich misek. Naczynia szersze i o niższym brzegu będą chętniej wybierane przez naszych pupili.

Grażyna Brychcy, technik weterynarii

O autorze

Fiboo

Jestem szczotką dla kota i jest mi z tym dobrze!

Koszyk

Back to Top