Wbrew powszechnie panującej opinii, nie mleko, a woda powinna być podstawą nawodnienia naszego kota. Dorosły kot, w zależności od swojej wagi, powinien wypijać od 100 do 200ml wody. Taką ilość powinniśmy zapewnić naszemu zwierzakowi w codziennej diecie. Pamiętajmy też o tym, aby wodę wymieniać często na świeżą.
Woda jest ważna w życiu każdego organizmu. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów. Będąc właścicielem kotka należy dbać o to, by był zawsze prawidłowo nawodniony.
Rodzaj karmy również ma wpływ na ilość wypijanej wody przez Twojego kota. W przypadku mokrej karmy, wypita ilość będzie nieco mniejsza, niż u zwierzaka, który żywi się tylko suchą karmą.
Co zrobić w przypadku, gdy kot nie chce pić? W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy woda w misce jest czysta. Jeśli nie, trzeba ją od razu zmienić. Sprawdzonym sposobem jest poustawianie misek w różnych miejscach w mieszkaniu. Wtedy nasz pupil może się swobodnie napić w każdym miejscu, bez konieczności udania się na drugi koniec domu. Gdy nasz pupil mało pije, warto zadbać o to, by spożywał więcej mokrej karmy.
Nie bez znaczenia pozostaje także wybór odpowiedniej miski. Koty są w tym temacie również wybredne. Warto zdecydować się na miseczki wykonane z materiałów ekologicznych.
Zalety misek ekologicznych
Żeby nasz kot był zdrowy i w pełni sił, musimy zadbać o dobrej jakości karmę oraz stały dostęp do miseczki z wodą. Miski wykonane z materiałów ekologicznych przede wszystkim nie zawierają plastiku ani żadnych toksyn. Są więc zdecydowanie bardziej bezpieczne dla naszego pupila niż tradycyjne miski plastikowe. Wraz ze wzrostem świadomości ludzi i zainteresowania ekologią, warto wybierać produkty, które nie szkodzą naszemu kotu i środowisku.
Co zrobić, gdy Twój pupil przesuwa miseczkę podczas picia, czy jedzenia? W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie zakup antypoślizgowej maty pod miseczkę. Tutaj również warto postawić na ekologiczną wersję takiej maty. Takie świadome wybory przyczyniają się do mniejszego zanieczyszczania naszego środowiska, o które powinniśmy dbać w sposób szczególny.
Jakie są objawy odwodnienia u kota?
Jeśli zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy, należy bezzwłocznie zareagować i stopniowo zacząć go nawadniać. Symptomy odwodnienia są bardzo podobne, jak u człowieka. Pojawia się lepka ślina, pogorszony stan skóry i sierści, zapadnięte powieki i złe samopoczucie. Nawet jeśli nasz kot odmawia picia, trzeba jak najszybciej zareagować i zacząć podawać wodę wraz z elektrolitami. Jeżeli stan zwierzęcia jest poważny, trzeba udać się do weterynarza, który podłączy kroplówkę.
Do prawidłowego rozwoju i utrzymania zdrowia, każdy żywy organizm potrzebuje odpowiedniej ilości wody. Pamiętajmy więc o naszych pupilach, dbając, by zawsze miały dostęp do czystej, świeżej wody. Dzięki temu nasz kot będzie zawsze w dobrej formie. Pilnując tego, ile nasz kot wypija wody w ciągu dnia, możemy zmniejszyć podatność na różne choroby.
O autorze
Specjaliści Fiboo poświęcają każdą wolną chwilę na zgłębianie swojej pasji, którą są psy i koty. Czytamy, poznajemy, studiujemy - a przede wszystkim obserwujemy nasze zwierzaki, aby poznawać ich nawyki, preferencje i oczekiwania. Naszą wiedzę przenosimy na tego bloga, abyście i Wy mogli jeszcze lepiej odwzajemniać ich miłość i oddanie. Zachęcamy do czytania naszych porad i ciekawostek.