Wybierając odpowiednią miskę dla psa, warto zwrócić też uwagę na dostępne w ofercie spowalniacze jedzenia. Elastyczna wkładka do miski gwarantuje nam wydłużenie trwania posiłku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku psów połykających pokarm łapczywie. Karmy suche o zbilansowanym składzie są obecnie często wybierane przez właścicieli jako podstawa diety pupili. Zawierają one skoncentrowaną dawkę składników pokarmowych w stosunkowo małej objętości. Pokarm trafiając do żołądka ulega spęcznieniu i powiększa swoją objętość dając uczucie sytości. Jednak aby mogło to nastąpić potrzebny jest czas. W przypadku psów zjadających karmę zbyt szybko, czas ten jest za krótki a pupil po spożyciu przeznaczonej dawki wydaje się nadal głodny i domaga pokarmu. Takie zachowanie prowadzi do przekarmiania psa, a co za tym idzie nadwagi i otyłości wśród naszych podopiecznych. Kolejnym aspektem w przypadku łapczywego przyjmowania pokarmów jest zwiększenie ryzyka wystąpienia groźnego w skutkach rozszerzenia i skrętu żołądka.

Do wystąpienia tej jednostki chorobowej predysponowane są rasy duże i olbrzymie. Do rozszerzenia żołądka dochodzi na skutek gromadzenia się w nim powietrza, a  także innych gazów i płynu ( powstających w wyniku fermentacji pokarmu, jego obecności w żołądku oraz wydzieliny gruczołów żołądkowych). Nie wiadomo czy najpierw dochodzi do rozszerzenia czy do skrętu żołądka, który w następstwie postępującej fermentacji bakteryjnej oraz wydłużeniu więzadeł wątrobowo-żołądkowych ulega rotacji. Najczęściej o 180 stopni, ale zdarzają się przypadki, w których wykonuje on obrót o 360 stopni. Ułożenie to uniemożliwia przesunięcie treści pokarmowej do jelit oraz zmyka możliwość ujścia stale gromadzących się w nim gazów. Dochodzi także między innymi do zastoju żylnego i spadku ciśnienia krwi, a w następstwie niedotlenienia wielu narządów. Stan ten jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia naszego pupila, wymagającym szybkiej interwencji ze strony lekarza weterynarii.  Psy cierpiące na rozszerzenie i skręt żołądka trafiają do lekarza weterynarii najczęściej z odruchem wymiotnym , nadmiernym ślinieniem i wzdęciem w okolicy brzucha. Następnie stają się one słabsze i przyjmują pozycję leżącą na boku, a liczba oddechów jest zwiększona.

Po badaniu klinicznym i wykonaniu zdjęć RTG lekarz może stwierdzić czy doszło jedynie do rozszerzenia żołądka ( w tym przypadku może wystarczyć sondowanie w celu pozbycia się gazów i treści pokarmowej z żołądka oraz leczenie farmakologiczne) czy jednak doszło do skrętu i niezbędna jest interwencja chirurgiczna i przywrócenie właściwego położenia żołądka. Rokowanie w przypadku rozszerzenia i skrętu żołądka jest ostrożne. Pamiętajmy o tym i nie lekceważmy objawów. Tylko szybka interwencja daje szansę na przeżycie naszego pupila.

W myśl zasady , że lepiej zapobiegać niż leczyć warto wyposażyć się w odpowiednie miski spowalniające jedzenie, rozkładać posiłki na dwa mniejsze, zamiast podawać pokarm jeden raz dziennie oraz unikać wysiłku bezpośrednio po posiłku (spacer może chwilę poczekać).  

Grażyna Brychcy, technik weterynarii

O autorze

Fiboo - Ekologiczne artykuły dla zwierząt

Specjaliści Fiboo poświęcają każdą wolną chwilę na zgłębianie swojej pasji, którą są psy i koty. Czytamy, poznajemy, studiujemy - a przede wszystkim obserwujemy nasze zwierzaki, aby poznawać ich nawyki, preferencje i oczekiwania. Naszą wiedzę przenosimy na tego bloga, abyście i Wy mogli jeszcze lepiej odwzajemniać ich miłość i oddanie. Zachęcamy do czytania naszych porad i ciekawostek.

Koszyk

Back to Top