Każde szczenię powinno być pod stałą kontrolą lekarza weterynarii.  Na początkowym etapie życia, lekarz podczas badania klinicznego jest w stanie wychwycić ewentualne nieprawidłowości rozwojowe i w dużej mierze im zaradzić, stosując odpowiednie leki i suplementy. Dla zwierzaka taka wizyta niezwiązana z koniecznymi, ale nieprzyjemnymi szczepieniami jest także sygnałem, że wizyt nie trzeba się bać. Oczywiście są i takie pieski, dla których bez względu na to jak bardzo właściciel i lekarz się starają, taka wizyta jest zawsze czymś stresującym. Często wiąże się to z ogromną liczbą zapachów jakie do niego docierają. Warto jednak spróbować i oswajać pieska z nowym miejscem powoli.

Szczepienia ochronne są jednak nieodzownym elementem profilaktyki u zwierząt. Jednak nie tylko one. Należy pamiętać, aby przed każdym szczepieniem zwierzak został odrobaczony. Najlepiej , kiedy podanie leku ma miejsce tydzień przed szczepieniem. Na rynku dostępne są leki na odrobaczenie w formie zarówno płynu, jak i tabletki. Lek dobiera lekarz weterynarii lub uprawniony do tego technik w gabinecie. Najczęściej podczas pierwszych wizyt jest on podawany na miejscu. 

Po tygodniu odbywa się wizyta szczepienna. W przypadku młodych zwierząt najlepiej, gdy ma ona miejsce rano.  Każde szczepienie, bez względu na to jak bezpiecznych leków się używa wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia skutków niepożądanych.  W takiej sytuacji poranna wizyta pozwala na obserwacje psa podczas dnia i szybkie udzielenie pomocy jeśli tego wymaga. Ponadto lekarz po wizycie szczepiennej zazwyczaj prosi o pozostanie w poczekalni ok. 30 min , aby obserwować samopoczucie pacjenta. Jeśli wszystko jest w porządku, po upływie tego czasu właściciel może zabrać pupila do domu.

Przykładowy kalendarz szczepień:

6 tydzień życia: szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie

9 tydzień życia:  szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie rozszerzone o chorobę Rubartha, parainfluenzę, kaszel kenelowy, leptospirozę i koronawirozę

po 12 tygodniu:  powtórzenie drugiego szczepienia oraz szczepienie przeciwko wściekliźnie (często są to dwie oddzielne wizyty szczepienne). Zalecane jest powtórzyć co roku te szczepienia.

Ustawowo w Polsce właściciele są zobowiązani szczepić psy przeciwko wściekliźnie co roku. Lekarz weterynarii  wydaje dokument potwierdzający takie szczepienie, który należy zachować w książeczce na wypadek kontroli.

Grażyna Brychcy, technik weterynarii

O autorze

Fiboo.pl | + więcej wpisów

Specjaliści Fiboo poświęcają każdą wolną chwilę na zgłębianie swojej pasji, którą są psy i koty. Czytamy, poznajemy, studiujemy - a przede wszystkim obserwujemy nasze zwierzaki, aby poznawać ich nawyki, preferencje i oczekiwania. Naszą wiedzę przenosimy na tego bloga, abyście i Wy mogli jeszcze lepiej odwzajemniać ich miłość i oddanie. Zachęcamy do czytania naszych porad i ciekawostek.

Koszyk

Back to Top