Ile powinien pić pies?

Posiadanie zwierzaka to duża odpowiedzialność, gdyż oprócz bawienia się z nim, karmienia go i opiekowania, musimy też dbać o jego zdrowie. W przypadku posiadania psa, musimy zapoznać się z tym, co może jeść, a czego nie oraz ile płynów powinien spożywać. Wszystko zależy od jego aktywności, jego wieku oraz pory roku. Więc ile tam naprawdę wody powinien pić piesek, aby był zdrowy?

Ile wody potrzebuje pies każdego dnia?

Aby się tego dowiedzieć, należy zainteresować się jego masą ciała, gdyż na jeden kilogram ciała zwierzęcia przypada mu od 14 do 28 ml wody. Dlatego też warto samemu przeliczyć ile pupil powinien spożywać wody w ciągu dnia, jest to oczywiście wyliczenie orientacyjne. Innym czynnikiem jest jego aktywność fizyczna, wiadome jest, że gdy zwierzak długo spaceruje lub bawi się nieustannie, jego zapotrzebowanie na płyny zwiększy się. Warto jest też zwrócić uwagę na to, jaki pokarm mu podajemy, gdyż niektóre jedzenie samo w sobie zawiera dużo wody, więc zwierzak zaspokoi swoją potrzebę. Jeśli zaś damy mu do zjedzenia suchą karmę, od razu sięgnie też do miski z wodą. Najlepiej jest samemu monitorować ilość podawanych mu płynów, aby pies prawidłowo funkcjonował.

Warto od najmłodszych dni pamiętać o spożywaniu wody, gdyż szczeniaczki często zapominają o nawadnianiu, zaś starsze, nauczone psy potrafią same regulować ilość wypitych płynów. Odpowiednie nawodnienie jest podstawą u psa, tak samo jak u człowieka gdyż odwodniony zwierzak może skończyć z kamieniami nerkowymi lub niewydolnością niektórych narządów. Jest też bardzo ważny aby nie pił za dużo, ponieważ to może skutkować wzdętym brzuchem, zapaleniem pęcherza, zaburzoną równowagą wodno-elektrolitową a nawet cukrzycą.

 

Pragnienie psa a jego aktywność fizyczna

Biorąc psa na dłuższe spacery, wycieczki w upalne dni, warto zabierać ze sobą na podróże miseczkę i wodę w butelce, by zwierzak mógł odpowiednio się nawadniać. Ważne jest by pił mniej a częściej niż rzadko i więcej, to może skutkować ewentualnym wzdęciom. Takiego typu miseczki można zakupić w naszym sklepie internetowym, gdzie znajduje się spory wybór ekologicznych akcesoriów dla zwierząt. Oprócz tego, że są one przystępne cenowo i atrakcyjnie się prezentują, to posiadają wysoką jakość wyrobu. Nasze ekologiczne miski dla psów wykonane z bezpiecznych materiałów, które są przyjazne środowisku, więc można dbać równocześnie o swojego pupila, jak i o dobro planety. Miski z recyklingu są dostępne w wielu wariantach i rozmiarach, które odpowiadają ich pojemnościom. Dlatego też można tam znaleźć miseczkę zarówno dla szczeniaczka, jak i dorosłego psa. Znajdą się tam również inne ekologiczne akcesoria dla zwierząt, które są potrzebne na co dzień, tak jak worki na odchody, maty antypoślizgowe, szczotki do sierści (dla kotów) i wiele innych.

Nie wolno zapominać, że zwierzaki w zimę ich zapotrzebowanie na płyny, jest tak samo wysokie, jak i w upalne dni. Często ma na to wpływ różnica temperatur między dworem, a mieszkaniem. Również gdy pupil choruje na coś, niezwykle ważne jest jego nawodnienie, powinien pić tyle wody, ile jest wymagane podczas brania niektórych medykamentów.

O autorze

Fiboo.pl | + więcej wpisów

Specjaliści Fiboo poświęcają każdą wolną chwilę na zgłębianie swojej pasji, którą są psy i koty. Czytamy, poznajemy, studiujemy - a przede wszystkim obserwujemy nasze zwierzaki, aby poznawać ich nawyki, preferencje i oczekiwania. Naszą wiedzę przenosimy na tego bloga, abyście i Wy mogli jeszcze lepiej odwzajemniać ich miłość i oddanie. Zachęcamy do czytania naszych porad i ciekawostek.

Koszyk

Back to Top