Dlaczego plastik może być szkodliwy również dla zwierząt?

Plastik to jedno z czołowych tworzyw wykorzystywanych do produkcji właściwie wszystkiego, bowiem lista produktów, które są uzyskiwane z jego wykorzystaniem nie miałaby końca. Swoją niemalejącą popularność plastik zawdzięcza wspomnianej wszechstronności wykorzystania, a do pozostałych cech można zaliczyć przede wszystkim lekkość materiału, odporność na uszkodzenia czy łatwość i niski koszt wyprodukowania. Brzmi idealnie, jednak obecnie nastała era większej dbałości o środowisko. Zaczęto zauważać negatywne konsekwencje wpływające zarówno na zdrowie, jak i otoczenie jakie niesie za sobą stosowanie plastiku.

 

Jak plastik wpływa na zwierzęta?

Mówiąc o szkodliwości plastiku zazwyczaj brane pod uwagę jest zdrowie człowieka, zapomina się jednak, że ma on równie negatywny wpływ na naszych czworonożnych pupili. Plastik to połączenie kilku syntetycznych polimerów, do których wytworzenia niezbędne jest zajście skomplikowanych reakcji chemicznych.

Jednym ze związków wykorzystywanych do produkcji plastiku jest Bisfenol. Niezwykle toksyczny składnik, który zawarty jest w tworzywie wykonanym z plastiku przenika do karmy lub wody podanej zwierzakowi, a stamtąd trafia bezpośrednio do organizmu, wywołując spustoszenie. Ze względu na budowę podobną do estrogenu zaburza gospodarkę hormonalną organizmu. Układ pokarmowy to niejedyna droga jaką przedostać może się Bisfenol. Odbywa się to również przez kanał oddechowy, na przykład stosując maty węchowe lub przez skórę podczas zabaw zwierząt plastikowymi gadżetami. Dodatkowo uszkodzenia przedmiotów w wyniku ugryzień, co nie należy do rzadkich sytuacji, szczególnie w przypadku młodych czworonogów może wywołać różnego rodzaju uczulenia bądź podrażnienia.

Decydując się na plastikowe akcesoria narażamy swoich futrzanych kompanów na wiele chorób, wynikających z ich użytkowania. Mianowicie inne ze związków wytwarzanych przez plastik – ksenoestrogeny mogą przyczynić się do zachorowań na nowotwory oraz cukrzycę. Sprzyjają także rozwojowi otyłości oraz tak jak Bisfenol wpływają na układ hormonalny zwierzęcia.

 

Jak chronić zwierzęta przed szkodliwym wpływem plastiku?

Chcąc w jak największym stopniu zminimalizować wystąpienie wszelkich chorób i dolegliwości u zwierząt, a tym samym zadbać o odpowiedni komfort ich życia należy rozważyć zrezygnowanie z kupna plastikowych przedmiotów, wybierając te ekologiczne. Na rynku dostępnych jest wiele alternatyw oferujących przyjazne środowisku i ekologiczne artykuły dla zwierząt.

Kolejnym atutem przemawiającym za kupnem ekologicznych akcesoriów jest czas ich rozkładu. Gadżety dla zwierząt nie są przedmiotami przeznaczonymi na lata, zużywają się w ekspresowym tempie, dlatego istotne jest, aby nie zanieczyszczały środowiska poprzez długi czas rozkładu. Produkty wykonane z ekologicznych materiałów będą w tej sytuacji doskonałym rozwiązaniem, ponieważ cechują się pełną biodegradowalnością, dzięki czemu poza dbałością o naszych pupili wspieramy również ekologiczny tryb życia, robiąc krok do poprawy środowiska.

 

Materiały, z jakich powstają gadżety dla zwierząt

  • polilaktyd i włókna konopne to składniki wykorzystywane do produkcji ekologicznych misek dla zwierząt. Oba charakteryzują się biodegradowalnością, a dodatkowo włókna konopne pozyskiwane są w sposób naturalny, w wyniku rozkładu drewnianych elementów włókna konopnego.
  • materiały pochodzące z recyklingu, to idealny sposób na nadanie drugiego życia przedmiotom, w tym przypadku z ich użyciem produkowane są ekologiczne miski na pokarm.
  • PE-HD, pod tym tajemniczym skrótem kryje się polietylen wysokiej gęstości. Z jego wykorzystaniem produkowane są np. woreczki na psie odchody, które zapewniają pełną biodegradację wraz z ich zawartością, pozostawiając wodę, materię organiczną jako pokarm dla zwierząt i dwutlenek węgla.

Koszyk

Back to Top