Karma dla kota: sucha czy mokra?

Na pewno wiesz, że przedstawiciele generacji Z, którzy kochają zwierzęta i są ich właścicielami, forsują opinię, że opieka nad pupilem to nowy wymiar rodzicielstwa. Nawet jeżeli nie uważasz, że twój kot to czteronożny odpowiednik dziecka, to zapewne bardzo chcesz, by wiódł spokojne i długie życie, z zaspokojonymi potrzebami.

Jaka karma dla kota?

Dyskusja na temat wyboru karmy dla kota praktycznie zawsze ma potencjał, by stać się przedmiotem kłótni. Nikt nie ma wątpliwości, że wypuszczanie kota, by sam sobie zapewnił posiłek jest niebezpieczne (bo samochody) i nieekologiczne (bo naruszanie równowagi gatunków). Oznacza to, że obowiązek prawidłowego, zdrowego odżywienia pupila spada na barki właścicieli. To pierwszy moment, w którym pojawia się pytanie: karma sucha czy karma mokra będzie właściwsza dla kota?

Karma sucha – zalety i wady

Karma sucha, czyli popularne chrupki, to coś, za czym koty szaleją z powodu smaku oraz za czym przepadają właściciele z powodu łatwości obsługi. Cały proces podawania karmy suchej trwa kilkadziesiąt sekund. Poza tym, dzięki niskiej zawartości wody, taka forma kociego jedzenia na dłużej zachowa świeżość. To istotne dla osób, które zostawiają kota w samotności na kilka godzin. Niestety, najnowsze badania zdecydowanie wskazują na to, że ten rodzaj karmy to niemalże koci fast food: jest pyszna, ale oparte głównie na zbożach składy dostarczają kotu węglowodanów, których ten nie potrzebuje, bo nie potrafi ich trawić. W ten sposób zwiększa się poziom glukozy we krwi zwierzęcia, co może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Ponadto suche karmy negatywnie wpływają na stan gospodarki wodnej kotów – odwadniając je.

Karma mokra – zalety i wady

Główną wadą mokrej karmy, wymienianą przez właścicieli tych kotów, które ją jadają, jest ilość pracy wkładana w obsługę kocich posiłków. Nie potrzeba bardzo dużo pracy, ale w każdym razie częściej trzeba ją kupować, dokładnie wymierzać porcje i odpowiednio przechowywać to, co pozostaje w puszce. Dodatkowo taka karma szybko wysycha i staje się nieakceptowalna dla wybrednych kotów. Na jej korzyść jednak działa to, że jest to najprostszy sposób, by odżywić kota łatwym dla niego do strawienia pokarmem. Dostarcza mu się w ten sposób mięso i zapewnia odpowiednią podaż białek i tłuszczy, które powinny być podstawą diety małego drapieżnika. To też źródło koniecznej dla zachowania zdrowia witaminy A, której kocie organizmy nie są w stanie wyprodukować. Dodatkowo mokra karma zapewni kotom odpowiednią ilość wody.

Tylko to, co najlepsze

Tak więc, bardzo dbamy o nasze koty pod względem warunków życia. Zapewniamy im najlepsze posłania stworzone z materiałów z odzysku i miseczki z odpowiednich materiałów, które pozyskuje się z naturalnych, biodegradowalnych materiałów, do produkcji, których nie wykorzystuje się ropy naftowej. Zadbajmy też o ich żywienie. Bo nawet najbezpieczniejszy materiał, z którego stworzono kocią miseczkę, nie zapobiegnie zdrowotnym stratom pupila, który będzie karmiony w szkodliwy dla niego sposób.

Jeśli dokonałeś wyboru, sprawdź koniecznie nasze miski ekologiczne dla zwierząt – a także maty pod miski, które produkujemy z surowców w pełni przyjaznych Twojemu zwierzakowi jak i środowisku! Zapraszamy do naszego sklepu!

O autorze

+ więcej wpisów

Koszyk

Back to Top