spowalniacze jedzenia dla psow

Zbyt szybkie jedzenie niestety nie sprzyja prawidłowemu trawieniu ani u ludzi ani u zwierząt. Pies “połyka” wówczas dużo więcej powietrza oraz nie gryzie dokładnie pokarmu. W przypadku karmy suchej zdarza się nawet, że w ogóle jej nie rozgryza i połyka chrupki w całości. Problem często jest bagatelizowany przez opiekunów, bo na pierwszy rzut oka nie wydaje się niebezpieczny. Jakie ryzyko niesie za sobą zbyt szybkie jedzenie?

  • dużo większa prawdopodobieństwo zadławienia się pożywieniem niż w przypadku wolniejszego jedzenia
  • częstsze wymioty, występujące z reguły bezpośrednio po posiłku
  • bóle brzucha, wzdęcia, biegunki lub zaparcia
  • zdecydowanie większe ryzyko wystąpienia skrętu żołądka u ras, które mają do tego predyspozycje genetyczne. Jest to bezpośrednie zagrożenie życia psa.

Pies je bardzo łapczywie – czy jest to dla niego zdrowe?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Często zdarza się to u szczeniąt oraz u psów, które w swoim życiu głodowały i musiały walczyć o jedzenie. Czasami zwierzę jest po prostu łapczywe – tak jak to się zdarza w przypadku ludzi. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, w jakim tempie nasz pies pochłania porcję posiłku. Jeśli zauważymy, że zwierzę pobiera pokarm ogromnymi kęsami, dosłownie rzuca się na miskę i jej pilnuje – podejmijmy odpowiednie działania. Na rynku dostępne są rozwiązania, które mają wspomóc właścicieli czworonogów w walce z ich zbyt łapczywym jedzeniem. Jednym z nich są maty węchowe oraz miski spowalniające jedzenie (w skrócie nazywane spowalniaczami jedzenia).

Dodatkowo warto zasięgnąć także porady lekarza weterynarii. Najlepiej byłoby, żeby zbadał naszego psa i sprawdził, czy z jelitami i żołądkiem wszystko jest w porządku. Pomocna może się okazać także porada behawiorysty, zwłaszcza jeśli pies waruje przy misce lub staje się agresywny, gdy nadchodzi pora karmienia. Jeśli mamy szczeniaka, powinniśmy od początku uczyć go powolnego jedzenia, żeby wyeliminować problem w wieku dorosłym. Im szybciej zaczniemy pracować z psem, tym lepiej.

Spowalniacz jedzenia dla psa – na czym to polega?

Spowalniacz jedzenia to rodzaj miski z wypustkami o różnej wysokości i długości. Dzięki temu rozkładamy karmę w taki sposób, że pies nie jest w stanie szybko zgarnąć jej do pyska (tak jak w przypadku klasycznej miski). Wymusza to na naszym pupilu pobieranie mniejszych kęsów. W związku z tym możemy wydłużyć czas jedzenia nawet trzykrotnie. Miski spowalniające jedzenie z reguły są wykonane z plastiku, ale dostępne są również takie z bardzo elastycznego poliuretanu. Miski te bardzo łatwo utrzymać w czystości, dlatego nadają się zarówno do karmy suchej, jak i mokrej. Spowalniacz jedzenia to podstawowy produkt, po który warto sięgnąć, gdy nasz pies je za szybko.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze miski spowalniającej jedzenie?

Przede wszystkim bierzemy pod uwagę wielkość psa. Im większy, tym większa powinna być miska. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego spowalniacz został wykonany – czy jest bezpieczny dla pupila? Taka informacja na pewno pojawi się przy opisie produktu. Miska dla zwierzaka również nie może być podatny na uszkodzenia – pogryziona miska stanowi ryzyko skaleczenia zwierzęcia przy jedzeniu lub połknięcia odgryzionego kawałka. Na rynku mamy bardzo szeroki wybór i obecnie dostępne są miski z materiałów naprawdę wysokiej jakości, misek ekologicznych oraz wykonanych z materiałów z recyklingu. Warto zwrócić uwagę również na ten aspekt, ponieważ środowisko, w którym żyjemy, zmienia się w bardzo szybkim tempie. Zdrowe środowisko natomiast to zdrowie nas samych i naszych domowych pupili.

O autorze

+ więcej wpisów

Koszyk

Back to Top