Kocia sierść - ciekawostki

Kocie futro może budzić zachwyt, jak i powodować frustracje. Posiadając kociego przyjaciela, musimy liczyć z wszechobecną sierścią. Obiad, czy też kawa z kłaczkiem nie są niczym dziwnym dla kociarzy. Kocia sierść jest w jakiś sposób magiczna, ma tajemnicze moce pojawiania się tam, gdzie nie powinno jej być. 

Z kocią sierścią można walczyć, ograniczyć jej ilość w naszych domach, a nawet wykorzystać w praktyczny i ekologiczny sposób. Chcę przekonać również wszystkich alergików, że nie muszą rezygnować z posiadania kocich podopiecznych. Oto, co warto wiedzieć na temat kociej sierści.

Każdego kota można, a nawet trzeba czesać 

Chociaż koty krótkowłose są o wiele mniej problematyczne od długowłosych, to dbanie o ich sierść również powinno być obowiązkiem. Szczególne wymagania mają koty jesienią i wiosną, to właśnie wtedy zmieniają swoje futro i najbardziej się lenią. Czesanie kotów krótkowłosych sprawia, że ich sierść, która często się sypie, będzie mniej problematyczna. Do czesania kotów, zarówno krótko, jak i długowłosych, idealnie sprawdzi się ekologiczna szczotka. W zależności od potrzeb zwierzęcia można wybrać szczotkę miękką i twardą. Zachęcamy do sprawdzenia naszego wyboru ekologicznych szczotek dla zwierząt, które zostały wykonane z przyjaznych środowisku i Twojemu pupilowi materiałów.

To nie kocia sierść jest alergenem

Wiele osób nie ma pojęcia, że to nie sierść jest alergenem u kotów. Chociaż pośredniczy ona w reakcji alergicznej, to prawdziwym alergenem jest kocia ślina! Sierść jest mylnie uważana za alergen, ponieważ koty, które są raczej czystymi zwierzętami, zostawiają dużo śliny na sierści. Nawet jeżeli to nie sierść jest głównym alergenem, zalecane jest, aby każdy alergik mieszkający z kotem dbał o porządek.

Jeżeli jako alergik mieszkamy z kotem, warto również często go czesać. Dzięki temu mniej futra znajdzie się w niepożądanych przez nas miejscach. Alergicy nie muszą rezygnować z mieszkania z kocimi przyjaciółmi. Zachowując odpowiednią higienę kota oraz dbając o porządek w mieszkaniu, życie z kotem może być bardzo przyjemne, nawet dla osoby uczulonej.

Kocia sierść odpowiada za regulację temperatury

Koty poprzez sierść regulują temperaturę swojego ciała zarówno zimą, jak i latem. Dlatego nie powinno się golić kotów długowłosych latem. Jeżeli chcemy poprawić samopoczucie kota podczas upałów, należy zapewnić mu dobre miejsce do schronienia przed słońcem. Pomoże również regularne wyczesywanie, które zapewni lepszą cyrkulację powietrza poprzez skórę.

Z kociej sierści można zrobić bardzo wiele

Jeżeli już wyczesujemy nasze koty, to ich sierść możemy wykorzystać! Świetnym rozwiązaniem jest pozostawienie kociej sierści na parapecie. Dla ptaków kocie futro jest bardzo dobrym budulcem do tworzenia gniazda. Szczególnie przydatne będzie zimą, gdy ptaki będą chciały ogrzać swój dom. Dzięki temu my nie wyrzucimy sierści, a ptaki będę miał dobrze ocieplone gniazdo.

Kolejny pomysł może dla wielu wydać się szalony, jednak są ludzie, którzy wykorzystują sierść z kociego czesania w praktyczny sposób. Niektórzy nawet na tym zarabiają! Z kociego futra można tworzyć torby, biżuterię oraz czapeczki dla zwierząt. Można spotkać się również z wykorzystaniem kociej sierści do wypełnienia poduszek 😉

Ważne jednak, aby pamiętać że kocia sierść jest naszemu zwierzęciu potrzebna – starajmy się ograniczyć strzyżenie, zwłaszcza latem, pomóżmy naszemu zwierzakowi o nią dbać, zaopatrzmy się w dobrą szczotkę dla kota i cieszmy się razem z nim aksamitnym, delikatnym futrem podczas wieczornych sesji głaskania i mruczenia!

O autorze

+ więcej wpisów

Koszyk

Back to Top