Wyprawka dla psa i kota

Przed wprowadzeniem do naszego domu nowego mieszkańca warto odpowiednio przygotować dom na jego przybycie. Dobrze jest zabezpieczyć kable przed ostrymi ząbkami. Małe zwierzaki lubią sprawdzać nowe rzeczy i często się zdarza, że ofiarą ich ciekawości padają kable. Niestety jest to niebezpieczne nie tylko dla zasilanych przez nie przedmiotów ale i samych zwierzaków. Przydatne są tu maskownice i osłony na kable. Ponadto dobrze jest usunąć z domu lub przenieść w miejsce niedostępne roślin trujących. Wiele kwiatów domowych stanowi duże zagrożenie jeśli zostaną one zjedzone np. popularny Ficus benjamina czy Dieffenbachia. 

Jak przygotować dom dla małego pieska lub kotka?

Jeśli w domu znajduje się dziecko, to dobrze byłoby przejrzeć jego zabawki i w miarę możliwości schować te, które są na tyle małe, że grozi to połknięciem przez zwierzaka. Niestety jest to dość częsta przyczyna operacji u szczeniąt. Dla kociąt natomiast dużym zagrożeniem są wszelkiego rodzaju wstążki, sznurki, czy gumki do włosów. Należy też pamiętać o zamykaniu okien i drzwi, zwłaszcza tych na balkony. Wycieczka na balkon może skończyć się tragicznie a uchylone okno to bardzo niebezpieczna pułapka dla kotów (na każdym etapie życia).

Podstawowa wyprawka dla naszego pupila

Jeśli chodzi o wyprawkę to poza karmą (w przypadku zwierząt z hodowli warto dowiedzieć się czym zwierzak był karmiony a następnie zdecydować o utrzymaniu lub zmianie karmy obserwując jak ona służy danemu szczenięciu lub kocięciu), potrzebne nam będą miski dla psa lub kota (2 lub 3 w zależności od sposobu karmienia, jedna na wodę a dwie pozostałe na suchą i mokrą karmę), podkładka pod miski (zapobiega przesuwaniu ich po podłodze i w przypadku maluchów ogranicza nam znacznie obszar do sprzątania), legowisko zwłaszcza dla szczeniąt, a w przypadku kociąt najlepszym rozwiązaniem może być drapak z kryjówką/legowiskiem na górze. Przy psie, warto także pomyśleć o ekologicznych workach na odchody – wszak spacery to kwestia niedługiego czasu. Na początek warto zaopatrzyć się w takie przedmioty, by nie było nam ich szkoda jak ulegną zniszczeniu. Jest niemal pewne, że szczeniak przed wymianą zębów na stałe zniszczy kilka legowisk a w przypadku kociaka możemy mieć podrapane nie tyko przedmioty do tego przeznaczone. Taka już ich natura i należy mieć to na uwadze decydując się na małego mieszkańca.

Potrzebna nam będzie także szczotka (najlepiej miękka aby przyzwyczaić malucha do zabiegów pielęgnacyjnych), szczoteczka i pasta do zębów, zabawki, podkłady higieniczne dla psiaków i kuweta ze żwirkiem dla kociąt. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żwirku. Począwszy od drewnianych (które mogą być wrzucane do toalety) przez silikonowe po bentonitowe (szare, najbardziej przypominające piasek, których nie można niestety usuwać drogą sanitarną).  Bardzo przydatne są także wycieraczki do kuwet ograniczające w znacznym stopniu ilość żwirku wynoszonego na kocich łapkach z kuwety.

Kiedy już skompletujemy niezbędną wyprawkę i zabezpieczymy niebezpieczne przedmioty w domu możemy udać się po wymarzonego przyjaciela i cieszyć się jego dorastaniem w naszym domu.

O autorze

mgr tech. wet. Grażyna Brychcy
Technik Weterynarii at Vet-Med Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna | Fiboo

W 2013r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończyłam studia magisterskie na kierunku Biologia. Miłość do czworonogów sprawiła, że po ukończeniu studiów podjęłam naukę w technikum weterynaryjnym. Od początku mojej pracy w zawodzie związana jestem z Przychodnią Weterynaryjną VET-MED. Codzienny kontakt z naszymi pacjentami zaważył na moim dalszym rozwoju w kierunku Fizjoterapii Psów i Kotów. Prywatnie od lat fascynują mnie zwierzęta egzotyczne, a zwłaszcza jaszczurki, dlatego jestem szczęśliwą opiekunką kilku agam i gekonów, a pod moją nieobecność smoków pilnuje kot o imieniu Furia.

Koszyk

Back to Top