Kot roznosi żwir z kuwety

Kota nie tak trudno nauczyć załatwiania się w kuwecie, gdyż posiadają one instynkt zakopywania swoich odchodów. Jednak zdarzają się takie sytuacje, w których kot za wszelką cenę chce jak najdokładniej posprzątać po sobie, wtedy zdarza mu się rozsypać znajdujący się w kuwecie żwirek. Mogą także roznosić go za pomocą łap oraz sierści. Dla właściciela zwierzaka może być to problem, gdyż może on wdepnąć w rozsypany piasek. 

Przyczyny kopania w żwirku przez kota

Kot nie mając do dyspozycji ogrodu, podwórka korzysta z kuwety może jednak zdarzyć się sytuacja, że pomyli on piasek z ziemią i zacznie załatwiać się do kwiatka. Zwierze przed wypróżnieniem robi dołek, który potem po wypróżnieniu zostaje przez niego zakopany. Jest to zachowanie mające na celu ukrycie swojej obecności przed potencjalnymi drapieżnikami. Kopanie może mieć także związek z badaniem jakości nowego żwirku przez kota. Nawyk nadmiernego rozsypywania żwirku nie jest niczym i nie powinien być to powód do niepokoju. 

Jak powstrzymać kota przed rozkopywaniem żwirku?

Istnieje kilka akcesoriów dla zwierząt, które pomogą w powstrzymaniu kota przed stworzeniem bałaganu są to:

  1. Kupno odpowiedniej kuwety. Kryty pojemnik nie będzie lubiany przez wszystkie tego typu zwierzaki. Jednak jest to jedno z rozwiązań w szczególności, gdy twój kot dopiero uczy się korzystać z kuwety. Pudełka tego typu wyposażone są w ścianki boczne, drzwi oraz filtry zatrzymujące nie przyjemne zapachy. 
  1. Wsyp do kuwety większą ilość żwirku. Może być to głupi i sprzeczny z instrukcją pojemnika dla kota pomysł. Jednak jeśli koty nie mogą w łatwy sposób zakopać swoich odchodów to będą się bardziej starać, czyli mocniej kopać. 
  1. Zaopatrz się w inny rodzaj żwiru. Na rynku możesz spotkać żwiry roślinne oraz silikonowe. Ich ciężar oraz struktura jest różna i jedne ziarenka mogą roznosić się bardziej, a drugie mniej. Nie oszczędzaj na tego typu produktach. Postaw na jak najwyższą jakość, gdyż żwir nie będzie tak bardzo pylić. 
  1. Ziarenka z kuwety często przyczepiają się do sierści. W momencie, gdy zaczyna ona wypadać powinieneś regularnie czesać ją. 
  1. Wycieraczka przed kuwetą (mata) dla kota będzie pełnić funkcje wyłapywania żwiru, który przyczepił się do łap lub sierści kota. 
  1. Dodatkowa kuweta. Zasada, którą stosują eksperci od kotów to posiadanie tyle kuwet ile jest kotów plus jedna dodatkowa. Koty załatwiają się do pojemnika z przyjemnością w momencie, gdy jest w niej czysty żwirek. Może zdarzyć się taka sytuacja, że nie będziemy mieli czasu na wyczyszczenie kuwety lub po prostu pudełko pęknie wtedy dostawienie drugiego pojemnika ze żwirkiem nie będzie głupim pomysłem.   

Warto dodać, że zdrowie, kondycja kota ma wpływ na jego posiedzenie w toalecie. Zaparcia, biegunka, czy częste oddawanie moczu przez naszego zwierzaka może mieć wpływ na jego zachowanie, które będzie prezentował w kuwecie. Warto więc zadbać o to, żeby karma, była jak najlepszej jakości. Jest to rodzaj inwestycji, który zwróci się w postaci lepszego stanu żwirku przez dłuższy czas, oraz dobrego stanu zdrowia Twojego kota.

O autorze

Technik Weterynarii at Vet-Med Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna | Fiboo | + więcej wpisów

W 2013r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończyłam studia magisterskie na kierunku Biologia. Miłość do czworonogów sprawiła, że po ukończeniu studiów podjęłam naukę w technikum weterynaryjnym. Od początku mojej pracy w zawodzie związana jestem z Przychodnią Weterynaryjną VET-MED. Codzienny kontakt z naszymi pacjentami zaważył na moim dalszym rozwoju w kierunku Fizjoterapii Psów i Kotów. Prywatnie od lat fascynują mnie zwierzęta egzotyczne, a zwłaszcza jaszczurki, dlatego jestem szczęśliwą opiekunką kilku agam i gekonów, a pod moją nieobecność smoków pilnuje kot o imieniu Furia.

Koszyk

Back to Top