Eko artykuły dla zwierząt

Ostatnio coraz popularniejsze staje się świadome dbanie o środowisko i własne zdrowie. Trend ten zakłada ekologiczne odżywianie, rezygnację z używania plastiku czy ograniczenie go do minimum oraz niekupowanie zbędnych produktów. Chyba każdy, kto wprowadził wyżej wymienione zasady w swoje życie, szybko zauważa pozytywną zmianę. Mniej sztucznego jedzenia to mniej chorób, mniej produktów i rzeczy to czysty umysł, a czystsze środowisko poprawia życie całej społeczności. Zmiany są świetne – jednak często zapominamy, że oprócz nas, możemy objąć nimi także swoje zwierzęta.

Zagrożenie dla pupili i środowiska

Nie zwracając uwagi na ekologiczność artykułów dla zwierząt, które kupujemy, możemy przyczynić się nie tylko do pogorszenia stanu środowiska naturalnego, ale także do chorób (lub nawet śmierci) naszych pupili! Poniżej przedstawiamy zagrożenia, które warto mieć na uwadze.

Szkodliwy plastik

Mało kto zastanawia się, z jakich materiałów jest wykonana miska, z której codziennie jedzą i piją zwierzęta. Kupując tanie chińskie produkty, bardzo często nie mamy nawet pewności, czy spełniają europejskie normy. Podobnie sprawa ma się z zabawkami i innymi akcesoriami, które można spotkać w sklepach zoologicznych. Najczęściej gadżety te wykonane są z niskiej jakości plastiku, który może być bardzo toksyczny dla zwierzęcia.

Plastik jest na tyle nowym materiałem, że jego prawdziwy wpływ na organizmy żywe nie został jeszcze do końca przebadany. Nie wiemy więc tak naprawdę, czy plastikowe akcesoria bez stosownych certyfikatów, z którymi mają kontakt zwierzęta, nie wydzielają minimalnych ilości toksyn, które skumulowane, mogą wyrządzić im olbrzymią szkodę.

Słabej jakości pożywienie

Warto też zwrócić uwagę na pokarm, który je nasz pupil. Popularne karmy, które można zakupić w markecie, naszpikowane są szkodliwą chemią, która może powodować wiele chorób, takich jak egzemy czy problemy z układem pokarmowym. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej marek, które produkują żywność dla zwierząt z poszanowaniem zasad ekologii, przy wykorzystaniu naturalnych składników i konserwantów.

Jak dbać o zwierzęta ekologicznie?

Świadomie dbając o zwierzęta można przyczynić się nie tylko do ich zdrowia i lepszego samopoczucia, ale też poprawy stanu środowiska. Wprowadzenie ekologii do opieki nad zwierzętami jest prostsze niż by się wydawało. Wystarczy skupić się na kilku krokach.

Zwracaj uwagę na materiał wykonania

Sprawdź, z jakiej miski jedzą Twoi pupile. Jeżeli jest plastikowa i nie masz wiedzy na temat rodzaju plastiku, z jakiego została wykonana, zmień ją. Najlepiej zakupić ekologiczne miski dla zwierząt, tworzone z recyklingu lub biodegradowalnych materiałów. Wyrzuć też wszystkie zabawki, które mogą zawierać szkodliwe materiały. Ekologiczne zabawki możesz wykonać sam, używając pozostałych w domu starych ubrań lub resztek materiałów. Jeżeli sprzątasz po swoim psie, używaj do tego celu biodegradowalnych woreczków na odchody.

Zadbaj o dobry pokarm

Skonsultuj się z weterynarzem, który pozwoli Ci dobrać najlepszy pokarm dla Twojego pupila, biorąc pod uwagę zarówno jego potrzeby, jak i jakość karmy. W miarę możliwości zdecyduj się na taką opcję, która będzie posiadała ekologiczne opakowanie. Może wydawać się, że jest to droższa opcja – jednak zwierzę, które je zdrowe i odpowiednio dobrane pożywienie, mniej choruje, co przekłada się na mniejsze wydatki na wizyty u weterynarza.

Wspieraj Polskie marki i produkty

Kupując produkty dla zwierząt od lokalnych producentów przyczyniasz się nie tylko do ekonomicznego wzrostu w Twojej okolicy, ale także do poprawy jakości środowiska. Mniejsza odległość to mniej paliwa i szkodliwych substancji w środowisku, co przyczynia się do poprawy życia nas wszystkich.

O autorze

mgr tech. wet. Grażyna Brychcy
Technik Weterynarii at Vet-Med Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna | Fiboo

W 2013r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończyłam studia magisterskie na kierunku Biologia. Miłość do czworonogów sprawiła, że po ukończeniu studiów podjęłam naukę w technikum weterynaryjnym. Od początku mojej pracy w zawodzie związana jestem z Przychodnią Weterynaryjną VET-MED. Codzienny kontakt z naszymi pacjentami zaważył na moim dalszym rozwoju w kierunku Fizjoterapii Psów i Kotów. Prywatnie od lat fascynują mnie zwierzęta egzotyczne, a zwłaszcza jaszczurki, dlatego jestem szczęśliwą opiekunką kilku agam i gekonów, a pod moją nieobecność smoków pilnuje kot o imieniu Furia.

Koszyk

Back to Top