Nie od dziś wiadomo, że koty szczególną uwagę poświęcają pielęgnacji swojego futerka. Jego wygląd jest jednym z wyznaczników stanu zdrowia zwierzaka. Kotu, który przestaje dbać o swoje futerko bez wątpienia coś dolega i nie należy tego lekceważyć. Zdrowy kot czyści swoje futerko wielokrotnie w ciągu dnia, zbierając szorstkim językiem martwe włosy, które trafiają następnie do przewodu pokarmowego. Nadmierna ich ilość, może to jednak powodować szereg nieprzyjemnych następstw. Od wymiotów po zaparcia. Istnieje na rynku wiele preparatów ułatwiających ich wydalanie z przewodu pokarmowego, jednak najprostszym sposobem ograniczającym ich ilość, jest regularne wyczesywanie kota. Sam proces wyczesywania może stanowić dla kota przyjemny rytuał.

Jednak aby tak się stało, należy zadbać o dobór odpowiedniej szczotki. Nie powinna mieć ona ostrych krawędzi, aby nie sprawiać kotu dyskomfortu. Dobrym wyborem są miękkie szczotki z elastomeru, oferowane w dwóch twardościach, aby sprostać wymagającej naturze naszych pupili. Szczotki te dobrze wychwytują martwy włos masując jednocześnie skórę, poprawiając jej mikrokrążenie i sprawiają, że zabiegi pielęgnacyjne są dla kota i jego właściciela przyjemnością a nie kłopotliwym obowiązkiem. Dzięki odpowiedniej długości i wielkości ząbków sprawdzą się zarówno w przypadku kotów o krótkiej, jak i dłuższej sierści.

Grażyna Brychcy, technik weterynarii

O autorze

Fiboo - Ekologiczne artykuły dla zwierząt

Specjaliści Fiboo poświęcają każdą wolną chwilę na zgłębianie swojej pasji, którą są psy i koty. Czytamy, poznajemy, studiujemy - a przede wszystkim obserwujemy nasze zwierzaki, aby poznawać ich nawyki, preferencje i oczekiwania. Naszą wiedzę przenosimy na tego bloga, abyście i Wy mogli jeszcze lepiej odwzajemniać ich miłość i oddanie. Zachęcamy do czytania naszych porad i ciekawostek.

Koszyk

Back to Top