psi behawiorysta

Zdarza się, że psy mają pewne problemy, które powodują określone zachowania. Często właściciele swoich psów nie wiedzą co ich czworonóg, chce im przekazać, wtedy z pomocą przychodzi psi behawiorysta. Czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego wybrać? Odpowiedź na te i inne pytania w artykule poniżej.

Kim jest psi behawiorysta?

Behawiorysta psi to osoba, która na podstawie wiadomości uzyskanych od właściciela psa oraz własnej obserwacji, wykorzystując wiedzę z zakresu biologii, psychologii, zoologii i weterynarii stara się wpłynąć na zachowania psa, poznać jego przyczyny oraz wpłynąć na zmianę przyzwyczajeń i zachowań. Dodatkowo behawiorysta psi jest wsparciem dla opiekuna psa, gdy ten nie wie, jakie podjąć działania oraz jak zrozumieć swojego pupila. Często zdarza się, że wybieramy się do behawiorysty, gdy nasz pies zaczyna zachowywać się problematycznie, czyli szczeka bez przyczyny, albo nie potrafimy znaleźć tej przyczyny, staje się agresywny, nie słucha naszych poleceń, nagle staje się nerwowy, nadpobudliwy lub załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w domu, nie chce wychodzić na spacer, albo nie słucha się podczas spaceru. Wymienione problemy, z jakimi można się udać do behawiorysty psiego, są katalogiem otwartym, zostały podane przykładowo, ale każde zachowanie, które odbiega od normy naszego zwierzaka lub nas martwi warto skonsultować, gdyż mogą być objawem problemów ze zdrowiem psychicznym lub fizycznym naszego czworonożnego przyjaciela.

Jak może nam pomóc psi behawiorysta?

Behawiorysta ma odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz doświadczenia potrzebne do analizy zachowania naszego psa, następnie, gdy jest taka potrzeba, tworzy listę potrzebnych zmian w zachowaniu psa lub nauki nowych utrwalonych zachowań, niezbędnych do funkcjonowania. Kolejnym etapem jest przeszkolenie opiekuna jak, powinien się zachowywać, aby uzyskać określone reakcje u swojego psa i stworzenie odpowiedniej relacji między swoim psem.

Jak psi behawiorysta obserwuje zachowania psa?

Przede wszystkim odwiedza psa w jego naturalnym otoczeniu, czyli w domu, gdzie mieszka wraz z opiekunem. Następnie przygląda się otoczeniu psa, jego codziennej rutynie, zachowaniach na spacerze, podczas jedzenia z psiej miski, czy zabawy. Potem rozmawia z właścicielem psa o jego zachowaniu, problemach i zasadach, na jakich funkcjonuje ze swoim psem. Co ważne psi behawiorysta również interesuje się psią dietą, ponieważ może mieć ona ogromny wpływ na zachowanie psa, jego reakcje oraz problemy, z którymi się boryka. Może na przykład zalecić nam skorzystanie ze spowalniacza do jedzenia, który dodatkowo nauczy naszego czworonoga spokojniejszego spożywania pokarmu.

Jak wybrać behawiorystę dla swojego psa?

Szukając behawiorysty dla swojego psa, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na doświadczenie specjalisty, do którego chcemy się wybrać. Następnie sprawdzić opinię na jego temat, dowiedzieć się jak najwięcej o tym jak pracuje. Warto sprawdzić, czy się stale doszkala i poszerza swoją wiedzę.

Podsumowanie

Psi behawiorysta może nam pomóc w zrozumieniu emocji naszego pupila oraz w nauczeniu go określonych zachowań. Warto jednak pamiętać, że psi behawiorysta to człowiek, który odgrywa bardzo ważną rolę i wpływa na naszego czworonoga, dlatego też warto rozsądnie go wybrać.

O autorze

Fiboo - Ekologiczne artykuły dla zwierząt

Specjaliści Fiboo poświęcają każdą wolną chwilę na zgłębianie swojej pasji, którą są psy i koty. Czytamy, poznajemy, studiujemy - a przede wszystkim obserwujemy nasze zwierzaki, aby poznawać ich nawyki, preferencje i oczekiwania. Naszą wiedzę przenosimy na tego bloga, abyście i Wy mogli jeszcze lepiej odwzajemniać ich miłość i oddanie. Zachęcamy do czytania naszych porad i ciekawostek.

Koszyk

Back to Top