Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy:
Wyczesywanie sierści.
Szczególnie w czasie wymiany okrywy. Warto zadbać o odpowiednią szczotkę dobraną do rodzaju sierści tak,aby zabieg ten kojarzył się psu z czymś przyjemnym a jednocześnie był efektywny
Regularne przycinanie pazurów.
Podczas wizyty u lekarza weterynarii warto poprosić o pokazanie, jak prawidłowo wykonać zabieg, aby nie uszkodzić pazura i nie spowodować przy tym krwawienia oraz nie zrazić psa do tej czynności. Warto mieć także w zanadrzu jakiś smaczek, aby nagrodzić pupila za dzielność. Dzięki temu chętniej będzie się poddawał zabiegowi. Jeśli jednak właściciel się obawia obcinać pazury samemu , lepiej jest zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego. Warto też zaznaczyć, że nie należy odwlekać takich wizyt, gdyż nadmierny przerost pazurów powoduje także wydłużenie macierzy pazura. W takiej sytuacji przycięcie pazurów do właściwej długości na jednej wizycie będzie zwyczajnie niemożliwe. Potrzebne będzie kilka częstych wizyt i stopniowe podcinanie przerośniętych pazurów aż do skrócenia macierzy. Ponadto zbyt długie pazury powodują dyskomfort podczas ruchu( wyobraźmy sobie chodzenie na paznokciach u stóp)oraz podatność na urazy takie jak np. naderwanie pazura wymagające interwencji lekarza.
Kąpiele
W przypadku większości psów, powinny być one wykonywane tylko wtedy, gdy zajdzie taka konieczność, czyli gdy pies się wybrudzi lub widać, że sierść tego wymaga. Każda kąpiel uszkadza barierę ochronna na skórze. Wyjątkiem są tu psy niektórych ras posiadających np. długi włos jak Yorkshire terier, u których kąpiele ( zazwyczaj u groomerów) odbywają się częściej i są połączone z obcinaniem włosa oraz często także przycinaniem pazurków.
Higiena uszu.
Przy użyciu preparatu do czyszczenia uszu czyścimy kanał słuchowy oraz małżowinę uszną od wewnątrz. Pozwala to na usunięcie brudu i zalegającej woskowiny z kanału słuchowego. Regularna higiena uszu może ograniczyć możliwość wystąpienia zapalenia ucha zewnętrznego. W przypadku zaobserwowania zaczerwienienia, zmiany koloru wydzieliny, przekrzywiania głowy lub trzepania uszami należy bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii.
Higiena oczu.
Zazwyczaj ogranicza się do usunięcia zaschniętej wydzieliny. Jeśli jednak zaobserwujemy jej zwiększoną ilość należy się udać do lekarza weterynarii.
Pielęgnacja zębów
Jest to zabieg konieczny jeśli chcemy, aby zęby naszego psa były zdrowe i wyglądały estetycznie a oddech psa nie był nieprzyjemny. Należy do niego przyzwyczajać zwierzę już od szczenięcia, w przeciwnym razie przekonanie do czyszczenia zębów przy pomocy szczoteczki w późniejszym wieku może się okazać niemożliwe. Na rynku istnieje wiele preparatów w różnych formach od past i żeli, po proszek dosypywany do karmy i gryzaki dla tych pupili, które nie współpracują podczas mycia tradycyjną szczoteczką. Regularna higiena ogranicza powstawanie kamienia nazębnego i występowanie chorób przyzębia. Pamiętajmy, że oglądając zęby naszego psa nie możemy zapominać o zębach przedtrzonowych i trzonowych, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Do gabinetów weterynaryjnych często trafiają pacjenci, których zęby (sieczne i kły) wyglądają na zadbane, jednak po dokładnym obejrzeniu okazuje się, że na trzonowcach zalega gruba warstwa kamienia nazębnego. Pamiętajmy, że zadbane zęby to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim zdrowie. Wiele problemów zdrowotnych rozpoczyna się właśnie od jamy ustnej.
Grażyna Brychcy, technik weterynarii
O autorze
Specjaliści Fiboo poświęcają każdą wolną chwilę na zgłębianie swojej pasji, którą są psy i koty. Czytamy, poznajemy, studiujemy - a przede wszystkim obserwujemy nasze zwierzaki, aby poznawać ich nawyki, preferencje i oczekiwania. Naszą wiedzę przenosimy na tego bloga, abyście i Wy mogli jeszcze lepiej odwzajemniać ich miłość i oddanie. Zachęcamy do czytania naszych porad i ciekawostek.