Każdy właściciel kota musi być przygotowany na regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Kocięta każdorazowo przed szczepieniem powinny zostać odrobaczone (ok. tygodnia przed szczepieniem, jak ma to miejsce także w przypadku psów).

Przykładowy kalendarz szczepień podstawowych kota:

6-8 tydzień życia: panleukopenia, herpeswiroza, kalicywiroza, a następnie ok. 12 i 18  tygodnia życia powtórzenie. W przypadku kotów wychodzących, po 12 tygodniu  zalecane jest zaszczepienie przeciwko wściekliźnie. Nie jest to obowiązek ustawowy , jak ma to miejsce w przypadku psów, ale zalecany.

Ok. 12 miesiąca życia: szczepienie przypominające na choroby zakaźne oraz wściekliznę.

W kolejnych latach szczepienie przeciwko wściekliźnie odbywa się co 2-3 lata, w zależności od zaleceń producenta danej szczepionki.

Koty na choroby zakaźne zazwyczaj szczepi się co roku.

Niestety w przypadku kotów, żadne smaczki podczas wizyty nie pomogą. Duża część naszych pupili będzie zestresowana. Część z nich zapewne pokaże w gabinecie drzemiącego wewnątrz tygrysa, ale personel gabinetów weterynaryjnych potrafi sobie z takimi pacjentami poradzić. Takie wizyty są konieczne, a troskliwa opieka właścicieli po powrocie do domu, na pewno pozwoli im szybko zapomnieć o wszelkich niedogodnościach.

Grażyna Brychcy, technik weterynarii

O autorze

Fiboo.pl | + więcej wpisów

Specjaliści Fiboo poświęcają każdą wolną chwilę na zgłębianie swojej pasji, którą są psy i koty. Czytamy, poznajemy, studiujemy - a przede wszystkim obserwujemy nasze zwierzaki, aby poznawać ich nawyki, preferencje i oczekiwania. Naszą wiedzę przenosimy na tego bloga, abyście i Wy mogli jeszcze lepiej odwzajemniać ich miłość i oddanie. Zachęcamy do czytania naszych porad i ciekawostek.

Koszyk

Back to Top