Kocia depresja

Przyczyny kociej depresji

Mało osób zdaje sobie sprawę, że nasi futrzani przyjaciele również mogą miewać objawy depresji. Powodem najczęściej jest brak swobody, której koty potrzebują jak powietrza. Coraz więcej ludzi mieszkających w miastach decyduje się na posiadanie tego zwierzaka, trzymając go ciągle w mieszkaniu, gdzie ma wygodną kanapę do leżenia i ciągły dostęp do smacznych, wyszukanych przekąsek. Zapominają jednak o naturze kotów, które stworzone są do całodniowego “chodzenia swoimi ścieżkami” i samodzielnego zdobywania pożywienia, z ewentualnym powrotem do domu, żeby się przespać czy napić. Dlatego większość z nich jest znudzona monotonnym życiem w czterech ścianach mieszkania, gdzie nie mogą ani zapolować na mysz, pochodzić po dachach, płotach, czy różnych zakamarkach, o których nawet nie mamy pojęcia. Ludzie zapominają o tym, traktując koty jako pluszaki do przytulania. A zwierzę coraz bardziej czuje się jak więzień w celi.

Przyczyna może być też inna. Koty podobnie jak psy potrafią mocną przywiązać się do swojego właściciela. Zdarza się, że zostawiamy swoje zwierzaki na długo same w domu czy mieszkaniu, wracamy po ośmiu godzinach pracy, chwilę się z nimi pobawimy, a potem i tak wychodzimy spotkać się ze znajomymi czy na miasto, zostawiając kota na kolejne godziny w samotności. Bardziej radykalną rozłąką jest przykładowo wyjazd z kraju na dłuższy czas, co również może doprowadzić do stanu depresji u kota. Kolejną, bardziej fizyczną przyczyną takiego stanu jest kastracja. W niektórych sytuacjach jest oczywiści wskazana, jednak często nie myślimy o skutkach jakie może wywołać.

Objawy kociej depresji

Czworonogi często w bardzo nieoczywisty sposób demonstrują swój stan psychiczny. Nie zawsze chodzą w takiej sytuacji znudzone czy przybite. Wręcz odwrotnie, mogą być nadpobudliwe i złośliwe, przez co zaczynają gryźć, drapać czy syczeć. Denerwujemy się wtedy, zastanawiając się czemu kot się tak zachowuje. Jeżeli lekarz wykluczy inne zaburzenia zachowania, można się spodziewać zatem, że mamy do czynienia z objawami depresji. Do innych zalicza się jeszcze brak dbania o higienę przez kota, tj. nie lizanie się po futrze jak to mają w zwyczaju, ukrywanie się po kryjówkach, brak zainteresowania otoczeniem oraz niechęć do ludzi. Te wszystkie niepokojące objawy najlepiej jest skonsultować z lekarzem.

Leczenie kociej depresji

Udanie się do specjalisty w tym przypadku jest nieuniknione. Trzeba pamiętać, aby nie dawać zwierzakowi żadnych leków na własną rękę. Sami lekarze zanim zdecydują się podać lekarstwa, wolą spróbować najpierw innych sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę. Należy szczególnie pamiętać, aby w misce znalazło się takie jedzenie, które zawiera odpowiednią dawkę L-tryptofanu, ponieważ jego niski wskaźnik powoduje zły nastrój i rozdrażnienie. Kolejnym istotnym elementem jest kładzenie odpowiedniego nacisku na zabawę. Zabawki interaktywne będą tutaj najlepszym rozwiązaniem, gdyż działają instynktownie i prowokują do ruchu. Odpowiednia ilość poświęconej uwagi i pieszczot też jest ważna, idealnie sprawdzą się tutaj miękkie szczotki do głaskania kotów. Tak samo jak odpowiednie warunki do odpoczynku, wygodne legowisko, domki wspinaczkowe i inne akcesoria dla kotów, które dodatkowo zapewnią rozrywkę naszego futrzakowi.

O autorze

Fiboo - Ekologiczne artykuły dla zwierząt

Specjaliści Fiboo poświęcają każdą wolną chwilę na zgłębianie swojej pasji, którą są psy i koty. Czytamy, poznajemy, studiujemy - a przede wszystkim obserwujemy nasze zwierzaki, aby poznawać ich nawyki, preferencje i oczekiwania. Naszą wiedzę przenosimy na tego bloga, abyście i Wy mogli jeszcze lepiej odwzajemniać ich miłość i oddanie. Zachęcamy do czytania naszych porad i ciekawostek.

Koszyk

Back to Top